Spadnutá klenba
Mortonová neuralgia
Vybočený palec
Bolesť priehlavku
Mortonová neuralgia
Vybočený palec
Bolesť priehlavku
Spadnutá klenba je deformita pri ktorej klesá pozdĺžna alebo priečna klenba, niekedy obe naraz. Príčina spadnutej klenby môže byť vrodená alebo získaná. Získaná spadnutá klenba vzniká v priebehu života ako dôsledok ochabnutých svalov a šliach choidla. K jej vzniku prispieva aj nadváha.
Typické príznaky poukazujúce na spadnutú klenbu zahŕňajú bolesť členkov, kŕče (hlavne v lýtkach), kŕčové žily a bolesť chodidiel, kolien, bedier a chrbtice.
Geneticky sme prispôsobení na bosú chôdzu po tvrdom a nerovnom povrchu, pri ktorej sú svaly a šľachy chodidel rovnomerne namáhané. Dnes väčšinou chodíme po rovnom povrchu a v tesnej obuvi, ktorá má často fixovanú podporu chodila (stielky s vystúpenou klenbovou časťou).
Nosenie obuvi so stielkami s vystúpenou klenbovou časťou má za následok oslabenie šliach a svalov chodidiel. Toto nerovnomerné zaťaženie chodidiel spôsobuje pokles klenby a začíname pociťovať bolesť chodidiel.
Nerovnomerne zaťažovaný povrch chodidiel a s tým spojená stála záťaž a tlak má priamy súvis so znížením prekrvenia chodidiel, pretože cievy a kapiláry sú váhou stláčané. Kožné bunky tak strácajú prívod energie a "unavia sa". Strácajú časť nosnej kapacity, kolabujú a vzniká bolesť.
Mortonova neuralgia (čiže Mortonov prst, Mortonova noha, Mortonov neuróm) sa prejavuje bolesťou v prednej časti chodidla, ktorá prechádza obvykle medzi tretím a štvrtým prstom. Okrem bolesti nastávajú v oblasti chodidla aj iné neurologické príznaky, ako: brnenie, pálenie, zhoršená citlivosť.
Charakteristickým prejavom metatarzalgie je intenzívna bolesť, a to predovšetkým v úzkej obuvi a pri chôdzi či dlhodobom státí. Po vyzutí topánok sa môže sila bolesti znížiť. Vyšší výskyt Mortonovej neuralgie sa zaznamenal u osôb so spadnutou klenbou.
Vybočený palec (inak aj Hallux Valgus) je deformita prednožia, kedy sa palec vychýli zo svojej osi a priblíži sa ostatným prstom. Patológia nohy vzniká v dôsledku oslabenia šliach a svalov v chodidle. Stav zhoršujú predovšetkým nasledujúce faktory: tesná obuv s nevhodne umiestnenou špičkou, vysoký podpätok, fyzické preťažovanie, úrazy. Vzhľadom na širšie chodidlo sú v tomto prípade vhodnou voľbou ortopedické vložky Medicovi H20 (bežné nosenie), alebo A40, ktoré sú prispôsobené zvýšenej záťaži, pri dlhšom státí alebo chôdzi (napríklad pri práci).
Väčšina bolestivých problémov v priehlavku vzniká v dôsledku toho, že vekom sa noha rozširuje a koža chodidla sa rozťahuje. Súčasne koža na prstoch stráca flexibilitu a redukujú sa tukové zásoby. Tento negatívny trend, v dôsledku veku, limituje aj uskladnenie energie a tým sa redukuje aj podporná schoponosť priehlavku. Skracuje sa aj čas bezbolestného pohybu.
Je veľký rozdiel ako veľmi tento problém ľudí zaťažuje, preto sú aj ortopedické vložky Medicovi vyvinuté na rôznu záťaž. Čim je problém väčší, o to hrubšia je vložka Medicovi, aby poskytla potrebné odľahčenie.