Pätová ostroha

Dnes sa takmer všetky bolesti päty označujú ako pätová ostroha. V medicíne je pätová ostroha definovaná ako vápnikový výrastok (kalcifikát) na pätnej kosti. Aj keď je tvorba kalcifikátov vidieľná na rontgenových snímkoch, bolesti sú veľmi zriedkavé.

Väčšina bolesti päty vzniká v dôsledku nadmerného preťažovania šliach v chodidle, najmä plantárnej fascie, čo je lekársky definované, ako plantárna fascitis. Plantárna fascia je šľacha, ktorá spája pätnú kosť a prsty.

Zápal Plantárnej fascie (Plantárna fasciitis) sa vyznačuje ostrou bolesťou, najčastejšie v oblasti päty (bolesť päty), ktorá sa objavuje najmä ráno po prebudení. Počas dňa sa Plantárna fasciitis objaví po dlhšej dobe, strávenej sedením a následnej chôdzi.

Nosenie obuvi so stielkami s vystúpenou klenbovou časťou má za následok oslabenie šliach a svalov chodidiel. Toto nerovnomerné zaťaženie chodidiel spôsobuje pokles klenby a začíname pociťovať bolesť chodidiel. Nerovnomerne zaťažovaný povrch chodidiel a s tým spojená stála záťaž a tlak má priamy súvis so znížením prekrvenia chodidiel, pretože cievy a kapiláry sú váhou stláčané. Kožné bunky tak strácajú prívod energie a "unavia sa". Strácajú časť nosnej kapacity, kolabujú a vzniká bolesť.

Ako vzniká Plantárna fasciitis?

Geneticky sme ako lovci a zberači prispôsobení na bosú chôdzu po tvrdom a nerovnom povrchu. Pri takomto pohybe sú šľachy v chodidlách precvičované.

Dnes sa prevažne pohybujeme po rovnom povrchu. Nosíme tesnú obuv so stielkou s tvarovanou (podpornou) klenbovou časťou. Nosenie takejto obuvi má za následok výraznú redukciu pohybu pozdĺžnych šliach chodidiel, s následkom zníženia pružnosti týchto šliach.

Pri nedostatočnej pružnosti pozdĺžnych šliach (hlavne Plantárnej fascie) môže už aj malá zátaž spôsobiť poškodenie tkaniva. Vzniká trhlina, ktorá vedie k zápalu, nazývanému Plantárna fascitiis. Trhlina sa pokryje jazvovitým tkanivom, ktoré je oveľa menej pružné ako Plantárna fascia a vzniká intenzívna bolesť chodidiel.

Hlavným príznakom Plantárnej fasciitis je bolesť spodnej časti päty, smerom dopredu, po stranách, až k prednej časti chodidla. Bolesť je intenzívna hlavne ráno po prebudení, prípadne počas dňa bezprostredne po aktivite. Taktiež je možné, že bolesť postupuje od päty, pozdĺž chodidla, cez priehlavok až k Achillovej šľache.

Bolesť Achillovej šľachy

Bolesti Achillovej šľachy sú často spôsobené nedostatočnou pružnosťou Plantárnej fascie. Plantárna fascia je šľacha, ktorá spája pätnú kosť a prsty. Nedostatočna pružnosť má priamy súvis so zápalom Plantárnej fascie (Plantárna fasciitis). Preto je možné Plantárnu fasciu a Achilovú šľachu považovať za jeden celok.

Ak plantárna fascia stratí svoju pružnosť, pociťujeme to ako skrátenie šľachy. To má za následok bolestivosť Achillovej šľachy pri akejkoľvek záťaži.

Úľava od bolesti s vložkami Medicovi

Senzorická (zmyslová) terapia vlnami vody v ortopedických vložkách MEDICOVI poskytuje účinné tlmenie bolesti pri každom došľape.

Tlmenie pri došľape podnieti tlakové vlny vody vo vložkách Medicovi vykonať správny pohyb päty, svalov a šliach chodidla a taktiež sériu malých vertikálnych pohybov. Tieto pohyby posilňujú úľavu od bolesti prirodzeným pôsobením od päty, až k šľachám a svalom. Spomínané vertikálne pohyby tiež zvyšujú aj ich pružnosť.

Vyvolaný pohyb súčasne výrazne zlepšuje prekrvenie. Pomocou zvýšenej cirkulácie krvi narastá prísun energie do oblasti päty a celého chodidla.

Aktívny pohyb šliach a svalov chodidla pomocou terapie vlnami vody s vložkami MEDICOVI je účinnou metódou na zmiernenie alebo úplne odstránenie bolesti v oblasti päty ale aj chodidiel, členkov, kolien, bedier a chrbta.