Diabetická neuropatia

 

Diabetická polyneuropatia predstavuje najčastejšiu anajzávažnejšiu komplikáciu curkovky (Diabetes Melitus - DM). Takmer u každého diabetika sa určitá forma neuropatie vyvinie. 

Diabetická polyneuropatia

“Diabetes sa považuje za epidémiu 21. storočia. Na Slovensku ňou trpí asi 350 000 pacientov. Ďalších asi 150 000 ľudí ochorenie nemá diagnostikované”. - prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti (SDS) docent Emil Martinka.

Hlavnými symptómami neuropatie sú: poruchy citlivosti, znížené vnímanie bolesti, svalová slabosť a svalová atrofia. Pacienti pociťujú typické bolesti, najmä v pokoji, v nočných hodinách: tŕpnutie, brnenie a mravčenie, únava a problémy s rovnováhou. Veľmi často si sťažujú aj na pálenie chodidiel. Bolesť začína na chodidlách a priehlavkoch, a pomaly sa rozširuje smerom hore​.

Pri syndróme diabetickej nohy ľahko vznikajú sekundárne infekcie, ktoré častokrát zapríčiňujú amputáciu. Bezprostredne po amputácii zomiera asi 23 % diabetikov a len 61 % diabetikov po amputácii prežije tri roky. Viac ako 60 % diabetických pacientov musí podstúpiť amputáciu druhej končatiny v priebehu štyroch rokov po prvej amputácii.

Senzorická terapia vlnami vody

Vždy, keď sa aj málo zmení ťažisko tela, vytvorí sa okamžitý reťazec tlakových vĺn vody. Tieto vlny sú transformované do mäkkej EVA vložky pre zmiernenie tlaku, ktorá jemne ale zároveň silnými vlnami vody masíruje plôšky nôh.

Prostredníctvom distribúcie tlakových vĺn sa redukuje trvanie záťaže na jednotlivé partie chodidla. Častým striedaním napätia a uvoľnenia dochádza k obmedzeniu prietoku krvi a prívodu energie k bunkám. Prostredníctvom pôsobenia tlaku vody sa tento čas skracuje. Hlavne pre diabetikov je škodlivá predovšetkým dlhodobá záťaž, to znamená tlak a čas počas ktorého sú ovplyvnené konkrétne časti chodidla.

Jemná masáž chodidla sa vykonáva vlnami vody pôsobením celkovej váhy tela. Pohyby zvyšujú prekrvanie a podnecujú bunky k absorbcii glukózy (energie) pomocou enzýmu AMPK, bez inzulínu.

Pomocou terapie vodnými vlnami sa posilňuje okyslíčenie a prívod energie do hlbokých vrstiev pokožky chodidla. Súčasne núti menej používané časti chodidla k prevzatiu účasti na nosení váhy tela.