Sprievodca liekmi na uvoľnenie svalov, tipy na domácu pomoc

Sprievodca_liekmi_na_uvolnenie_svalov_tipy_na_domacu_pomoc

Náhla bolesť chrbta alebo krku môže byť nielen nepríjemná, ale často aj paralyzujúca. Či je to dôsledkom zlých pohybových návykov alebo inej aktivy, existujú spôsoby, ako tieto problémy riešiť efektívne a bezpečne. Jedným z rýchlych riešení je siahnuť po dostupných analgetikách ktoré nielen zmiernia vašu bolesť, ale aj pomôžu proti zápalu. Často sú to lieky, ktoré máme v domácej lekárničke a môžeme ich použiť aj bez lekárskeho predpisu.

Avšak, čo keď je potrebné podniknúť ďalšie kroky? Ako sa zbaviť bolesti trvalo a čo možno urobiť pre dlhodobú úľavu? Existuje viacero prístupov k liečbe svalovej bolesti, vrátane masáží, aplikácie tepla, či špecifických liekov na uvoľnenie svalstva. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme tie najúčinnejšie z nich, aby ste si mohli vybrať tú najlepšiu možnosť pre Vás.

Pomoc bez lekárskeho predpisu

Existuje viacero druhov liekov na uvoľnenie svalstva, ktoré sú k dispozícii bez lekárskeho predpisu. Tieto voľnopredajné lieky sú často používané na úľavu od bolesti svalov alebo pri svalových kŕčoch. Okrem bežne známych liekov ako Paralen a Ibalgin sa na uvoľnenie svalov používajú aj ďalšie, napríklad Panadol, Brufen, Nurofen, Mig 400, Reparil Dragées, Milgamma N, ktoré sú k dispozícii v tabletách. Tieto lieky nielen zmierňujú bolesti, ale môžu pomáhať aj pri zápaloch.

Dostupné lieky na uvoľnenie svalstva:

 • Panadol
 • Ibalgin
 • Paralen
 • Nalgesin
 • Ataralgin
 • Acylpyrin
 • Acifein
 • Nurofen
 • Brufen
 • Mig 400
 • Guajacuran
 • Milgamma N

Všetky potrebné informácie o dávkovaní a vedľajších účinkoch sa dočítate priamo tu. Vždy užívajte tieto lieky tak, ako je to uvedené v príbalovom letáku alebo ako vám povedal váš lekár alebo lekárnik.

Lekárska pomoc

Pri liečbe stuhnutých svalov a chronickej svalovej bolesti môže lekár predpísať rôzne typy myorelaxancií, teda svalových relaxantov. Medzi najčastejšie predpisované patria benzodiazepíny, ako je diazepam (známy pod obchodným názvom Valium), ktoré sú efektívne pri relaxácii svalstva a často sa využívajú na krátkodobé uvoľnenie pri akútnych svalových kŕčoch. Druhou skupinou sú centrálne pôsobiace myorelaxanciá, ako tizanidín (Sirdalud), baklofén, metokarbamol, a Dorsiflex a Mydocalm, ktoré zasahujú do centrálneho nervového systému a pomáhajú zmierňovať svalové napätie. Ďalej existujú antispazmodiká, napríklad cyklobenzaprín, používané najmä pri fibromyalgii a podobných poruchách. Tieto lieky by mali byť vždy používané pod striktným dohľadom lekára, pretože môžu mať vážne vedľajšie účinky a interagovať s inými liekmi, čo si vyžaduje odbornú pozornosť a pravidelné monitorovanie.

Keď sú svaly stuhnuté, je dobré myslieť aj na doplnenie minerálov, ktoré sú kľúčové pre zdravé fungovanie svalstva. Najmä horčík, draslík, zinok a železo sú dôležité pre svalové vlákna. Tieto minerály pomáhajú v zlepšovaní svalovej funkcie a môžu prispieť k zmierneniu stuhnutosti.

Niekoľko konkrétnych produktov na doplnenie týchto minerálov:

 • Magnesium B6 (horčík a vitamín B6)
 • Magnesii lactas Galvex
 • Magnerot
 • Kalium Durules
 • Zinc Forte
 • Potassium Gluconate (glukonát draselný)
 • Zinc Chelate (kelátový zinok)
 • Iron Complex (komplexné prípravky železa)

Tieto doplnky môžete nájsť v lekárňach alebo obchodoch so zdravou výživou a sú vhodné pre ľudí, ktorí potrebujú podporiť svoju svalovú aktivitu a celkovú kondíciu. Pred použitím akéhokoľvek produktu sa vždy informujte o možných rizikách a nežiaducich účinkoch konzultáciou s lekárom alebo lekárnikom.

Okrem liekov na uvoľnenie svalstva sú veľmi účinné aj hrejivé náplaste, ktoré pomáhajú uvoľňovať svalové napätie, tlmiť bolesti a navodzujú pocit uvoľnenia v postihnutých oblastiach. Tieto náplaste sa aplikujú na čistú a suchú pokožku, ktorá bola umytá vodou a mydlom. Po odstránení ochranného krytu sa náplasť priloží na bolestivé miesto a pritlačí, kým dokonale nepriľne k pokožke.

Príklady niektorých hrejivých náplastí:

 • ThermaCare
 • Voltaren náplasť
 • Salonpas
 • Hansaplast Heat Plaster
 • Flector EP náplasť
 • STOPDOL Náplasti proti bolesti
 • Olfen 140 mg (Diclobene) liečivá náplasť na liečbu bolesti

Tieto náplaste sú ideálne pre osoby trpiace svalovými bolesťami a poskytujú cielenú úľavu v oblastiach aplikácie.

Upozornenie

Dôležité je dôkladne si prečítať pokyny na obale produktov a dodržiavať ich. Nesprávne použitie môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie. Pokiaľ symptómy neustupujú, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Informácie poskytnuté na týchto webových stránkach neslúžia na stanovenie diagnózy ani na vstanovenie liečby a v prípade zdravotných problémov je potrebné obrátiť sa na odborníka.

Cvičenie

Sprievodca_liekmi_na_uvolnenie_svalov_tipy_na_domacu_pomoc

Na uvoľnenie svalstva je určite vhodné pravidelné cvičenie, ktoré pomáha zlepšovať flexibilitu, znižovať napätie a posilňovať svaly. Tu sú niektoré konkrétne cviky, ktoré môžete začleniť do svojho tréningového plánu na uvoľnenie svalstva:

 1. Strečing

 • Natiahnutie hamstringov: Sedte na zem, jednu nohu vystrečte, druhú pokrčte a chodidlo pritlačte k vnútornej strane vystretej nohy. Nakloňte sa dopredu snažiac sa dotknúť prstov na nohe.
 • Natiahnutie kvadricepsov: Stojte a chyťte si za členok, pritiahnite pätu k zadku a podržte pre natiahnutie prednej časti stehna.
 1. Jóga

 • Pes smerom nadol (Adho Mukha Svanasana): Začnite na všetkých štyroch, zdvihnite boky nahor a späť, tvoriac tvar obráteného "V".
 • Mačka-Krava (Marjaryasana a Bitilasana): Na všetkých štyroch alternejte medzi zaoblením chrbta nahor a jeho prehnutím nadol.
 1. Pilates

 • Nakláňanie panvy (Pelvic Tilt): Ležiac na chrbte s pokrčenými nohami, zatlačte dolnú časť chrbta na podložku aktiváciou brušných svalov.
 • Kruhy nohou: Ležiac na chrbte, zdvihnite jednu nohu do vzduchu a vykonávajte pomalé kruhové pohyby, aktivujúc svaly bokov a stehien.
 1. Dynamické cvičenia

 • Výpady (Lunges): Kroky do prednej alebo zadnej pozície, pričom pri každom kroku ohnite obidve kolenné kĺby.
 • Mávanie rukami (Arm Circles): Vykonávajte krúživé pohyby s rukami, čím preťahujete a zohrievate ramená a hornú časť tela.

Tieto cviky sú účinné na uvoľnenie a zmiernenie svalového napätia a sú vhodné pre ľudí všetkých kondičných úrovní. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov je dôležité vykonávať ich pravidelne a začínať pomaly, aby ste predišli prípadnému zraneniu Vhodnou pomôckou pri cvičení sú ortopedické vložky Medicovi Sport 100. Ortopedické vložky Medicovi Sport 100 sú vhodné k okamžitému zlepšeniu stability (balanc) a prevenciu proti pádom. Vyvinuté špeciálne pre športovcov. Poskytujú okamžitú úľavu od bolesti päty, priehlavku, prednej časti chodidla, kolien, bedier a chrbta.

Alternatívne metódy 

Sprievodca_liekmi_na_uvolnenie_svalov_tipy_na_domacu_pomoc

Okrem fyzických cvikov existuje niekoľko ďalších metód, ako účinne uvoľniť svalstvo a zmierniť bolesti. Tu je niekoľko alternatívnych spôsobov:

Masáže

Masáže sú vynikajúce na uvoľnenie napätia v svaloch, zlepšenie krvného obehu a znižovanie stresu. Profesionálna športová masáž alebo relaxačná masáž môže mať výrazný efekt na uvoľnenie svalov.

Teplé kúpele alebo sauna

Teplé kúpele, prípadne používanie sauny, pomáhajú uvoľniť svaly vďaka teplu, ktoré podporuje prekrvenie a uvoľňuje svalové napätie.

Aplikácia tepla alebo chladu

Použitie teplých obkladov alebo chladiacich gélov/packov na postihnuté oblasti môže pomôcť zmierniť bolesť a uvoľniť svaly. Teplé obklady zvyčajne pomáhajú uvoľniť chronické svalové napätie, zatiaľ čo chlad je lepší na akútne zranenia a zápaly.

Elektrická stimulácia svalov (EMS)

EMS zariadenia využívajú elektrické impulzy na stimuláciu svalov, čo môže pomôcť zmierniť bolesti a uvoľniť svalové napätie.

Adekvátny spánok a relaxácia

Dostatočný a kvalitný spánok je nevyhnutný pre regeneráciu svalov. Relaxačné techniky ako hlboké dýchanie alebo meditácia tiež prispievajú k celkovému uvoľneniu tela. Tieto metódy môžete kombinovať alebo prispôsobiť podľa vašich osobných potrieb a preferencií na dosiahnutie najlepších výsledkov v uvoľňovaní svalov.

Pamätajte, že správne informácie a opatrné sledovanie vašich fyzických limitov vám môžu pomôcť vyhnúť sa dlhodobým problémom a zabezpečiť rýchlejšie uzdravenie. Nezanedbávajte svoje zdravie a vždy hľadajte odbornú radu pri riešení svalových a iných zdravotných problémov. Je nevyhnutné, aby ste pred začatím akejkoľvek liečby konzultovali s lekárom alebo lekárnikom, najmä čo sa týka správneho dávkovania a možných interakcií s inými liekmi. Vždy dôkladne čítajte pokyny na obale a dodržiavajte odporúčania odborníkov. Ak bolesť pretrváva, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc a nepodceňovať príznaky.


Napísať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené.

Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby spoločnosti Google.