Najčastejšie príčiny bolesti bedrového kĺbu,tip na vhodné cviky

Najcastejsie_priciny_bolesti_bedroveho_klbu_tip_na_vhodne_cviky

Bolesť bedrového kĺbu predstavuje jednu z najbežnejších ťažkostí, s ktorými sa ľudia obracajú na lekárov, a zároveň patrí medzi hlavné príčiny obmedzenej pohyblivosti a zníženej kvality života. Tento typ bolesti je mimoriadne komplexný, pretože bedrový kĺb je kľúčovou štruktúrou v ľudskom tele, zohrávajúcou zásadnú úlohu v mnohých formách fyzickej aktivity – od chôdze a behu po sedenie a hybnosť. Jeho zdravie a funkčnosť sú preto nevyhnutné pre všedné, bežné pohyby, ako aj pre výkony pri vysokej fyzickej námahe.
Bolesť bedrového kĺbu môže mať mnohé podoby a prejavy, ktoré sa líšia nielen intenzitou, ale aj charakterom – od tupého až po ostrý, bodavý pocit. Príčiny tejto bolesti sú rovnako rozmanité a zahŕňajú širokú škálu stavov od akútnych zranení a preťaženia až po chronické degeneratívne ochorenia. Zložitosť diagnostiky a liečby spočíva v tom, že príčiny a následné liečebné metódy sa môžu výrazne líšiť v závislosti od individuálnych faktorov, ako sú vek, životný štýl, celkové zdravie a prítomnosť prípadných sprievodných ochorení.

 1. Zápal bedrového kĺbu (Koxartróza)

Zápal bedrového kĺbu, známy aj ako koxartróza, je degeneratívne ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje stredne staré a staršie osoby, avšak nie je nezvyčajné ani u mladších jedincov, najmä tých, ktorí majú predchádzajúce zranenia alebo genetickú predispozíciu k týmto problémom. Toto ochorenie postihuje chrupavku bedrového kĺbu. Koxartróza viedie k postupnému opotrebovaniu chrupavky, čo môže spôsobiť bolesť, stuhnutosť a obmedzenie pohybu.

Prevencia zápalu bedrového kĺbu

Prevencia koxartrózy sa zameriava na minimalizáciu rizikových faktorov a zachovanie zdravia bedrového kĺbu. Tu sú niektoré základné odporúčania:

 • Udržiavanie zdravej hmotnosti: Nadmerná hmotnosť zvyšuje tlak a záťaž na bedrové kĺby, čím urýchľuje degeneráciu chrupavky.
 • Pravidelné cvičenie: Cvičenie posilňuje svaly okolo kĺbov a zlepšuje ich flexibilitu a pohyblivosť. Vhodné sú cvičenia, ako je plávanie alebo bicyklovanie.
 • Vyvážená strava: Strava bohatá na vitamíny a minerály, najmä vápnik a vitamín D, podporuje zdravie kostí a môže spomaliť degeneratívne procesy v kĺboch.
 • Vyhýbanie sa nadmernej záťaži: Vyhnite sa činnostiam, ktoré nadmerne zaťažujú bedrové kĺby, a snažte sa rovnomerne rozložiť fyzickú záťaž na obidve strany tela.

Liečba zápalu bedrového kĺbu

Liečba koxartrózy sa snaží o zmiernenie bolesti, zlepšenie funkčnosti kĺbu a spomalenie progresu ochorenia. Medzi bežné metódy liečby patria:

 • Protizápalové lieky: Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) môžu pomôcť zmierniť bolesť a zápal.
 • Fyzikálna terapia: Špecializované cvičebné programy môžu zlepšiť rozsah pohybu, posilniť svaly podporujúce kĺb a zlepšiť celkovú funkčnosť.
 • Ortopedické pomôcky: Pomôcky ako ortopedické vložky (ako napríklad ortopedické vložky Medicovi), palice alebo chodítka môžu zmierniť zaťaženie kĺbu a uľaviť od bolesti.
 • Chirurgické zákroky: V pokročilých prípadoch ochorenia, keď iné metódy liečby zlyhajú, môže byť nevyhnutná chirurgická náhrada kĺbu (artroplastika). Tento zákrok zahŕňa nahradenie poškodených častí kĺbu umelými implantátmi.
najcastejsie_priciny_bolesti_bedroveho_klbu_tip_na_vhodne_cviky

Pri koxartróze je tiež dôležité zamerať sa na cviky, ktoré zlepšujú rozsah pohybu, posilňujú svalstvo okolo bedrového kĺbu bez nadmerného zaťaženia a zvyšujú celkovú flexibilitu. Tu sú niektoré vhodné cviky pre ľudí trpiacich koxartrózou:

 1. Cviky na posilnenie
 • Glute Bridge: Ležte na chrbte s pokrčenými kolenami, chodidlami pevne na podlahe. Pomaly zdvíhajte boky smerom k stropu, až kým nebude vaše telo od kolien po ramená v rovnej línii. Zdržte sa v tejto pozícii niekoľko sekúnd, potom sa pomaly vráťte do východiskovej pozície.
 • Seated Marches: Sedte na stoličke s chrbtom rovno. Striedavo zdvíhajte kolena smerom nahor, ako by ste maršovali na mieste. Udržte chrbát rovno a zapájajte brušné svaly.
 1. Cviky na rozsah pohybu
 • Rotácie panvy: Ležte na chrbte s pokrčenými kolenami a chodidlami pevne na podlahe. Pomaly otáčajte panvu na stranu, snažiac sa dotknúť podlahy kolenami, ale bez toho, aby ste presunuli chodidlá. Vráťte sa do východiskovej pozície a opakujte na opačnú stranu.
 • Flexia a extenzia bedrového kĺbu: Ležiac na chrbte, pomaly zdvíhajte jedno koleno smerom k hrudi, držte niekoľko sekúnd a potom nohu pomaly rovno spustite späť na podložku. Opakujte s druhou nohou.
 1. Strečing
 • Strečing piriformis svalu: Ležte na chrbte, obe nohy rovné. Ohnite jedno koleno a prehoďte členok cez opačné stehno. Pomaly ťahajte ohnuté koleno smerom k hrudi, až kým necítite strečing v zadku. Držte pozíciu niekoľko sekúnd a potom zmeňte nohy.
 • Strečing adduktorov: Sedte na podlahe a spojte podošvy vašich nôh pred sebou. Jemne tlakom lakťov na vnútorné strany kolien zvyšujte strečing. Držte pozíciu niekoľko sekúnd.
 1. Aquaterapia
 • Chôdza vo vode: Chôdza v hlbšej vode môže byť menej bolestivá a poskytovať odpor, ktorý pomáha budovať svalovú silu bez zbytočného zaťaženia kĺbov.

Pri vykonávaní týchto cvikov je kľúčové pamätať na to, že by nikdy nemali spôsobovať bolesť. Ak pocítite bolesť alebo nepohodlie, prestanťte cvičiť a poraďte sa s lekárom alebo fyzioterapeutom. Taktiež je dôležité cviky pravidelne konzultovať s odborníkom, aby sa zabezpečilo, že sú pre vás vhodné a že ich vykonávate správne.

 1. Problémy s bedrovou chrbticou

Problémy s bedrovou chrbticou, ktoré môžu ovplyvniť bedrový kĺb, zahŕňajú širokú paletu stavov, ako sú:

 • Degeneratívne ochorenia disku: Opotrebovanie a slábnutie medzistavcových diskov, ktoré môže viesť k zníženej výške disku a zvýšenému tlaku na okolité štruktúry.
 • Hernie disku: Vyčnievanie alebo protrúzia disku môže tlačiť na okolité nervy a spôsobovať bolesť, ktorá sa môže šíriť do bedrového kĺbu.
 • Stenóza chrbticového kanála: Zúženie priestoru v chrbticovom kanáli môže tlačiť na miechu a nervy, čo môže spôsobiť bolesť v bedrovom kĺbe.
 • Spondylolistéza: Posunutie jedného stavca vzhľadom na iný, čo môže viesť k nestabilite chrbtice a bolesti.
 • Osteoartritída: Zápal, opotrebenie a rozpad kĺbov v chrbtici môžu vyvolať bolesť, ktorá sa šíri do bedrového kĺbu.

Prevencia problémov s bedrovou chrbticou

Prevencia týchto stavov zahŕňa celý rad opatrení zameraných na zachovanie zdravia chrbtice:

 • Udržiavanie zdravej hmotnosti: Zníženie nadmernej telesnej hmotnosti môže pomôcť zmierniť tlak na chrbticu a medzistavcové disky.
 • Pravidelné cvičenie: Cvičenie, najmä to, ktoré posilňuje jadro tela, podporuje zdravie chrbtice a môže pomôcť predchádzať problémom.
 • Správne držanie tela: Vyhýbanie sa dlhodobému sedeniu alebo státí v nepriaznivých polohách môže znížiť riziko problémov s chrbticou.
 • Ergonómia: Správne usporiadanie pracoviska a ergonomické nástroje môžu pomôcť predchádzať bolesti spôsobenej opakovaným zaťažením.

Liečba problémov s bedrovou chrbticou

Liečba závisí od konkrétnej príčiny bolesti a môže zahŕňať rôzne prístupy:

 • Protizápalové lieky: Môžu pomôcť pri akútnej bolesti a zápale.
 • Fyzikálna terapia: Špecializované cvičebné programy zamerané na posilnenie a zvýšenie flexibility môžu pomôcť zmierniť bolesť a zlepšiť funkčnosť.
 • Chirurgické zákroky: V prípadoch, keď konzervatívna liečba neposkytuje dostatočnú úľavu, môžu byť indikované chirurgické zákroky, ako sú dekompresia alebo stabilizácia chrbtice.
 • Alternatívne metódy: Akupunktúra, masáže a chiropraktika môžu niektorým ľuďom poskytnúť úľavu od bolesti.
 • Zmeny životného štýlu: Úpravy v každodenných aktivitách a zdravom životnom štýle môžu mať dlhodobý pozitívny vplyv na zdravie chrbtice.
najcastejsie_priciny_bolesti_bedroveho_klbu_tip_na_vhodne_cviky

Pri problémoch s bedrovou chrbticou, ako sú degeneratívne zmeny, hernie disku alebo stenóza chrbticového kanála, je dôležité zamerať sa na cviky, ktoré zlepšujú flexibilitu, posilňujú svaly podporujúce chrbticu a zvyšujú celkovú stabilitu. Tieto cviky by mali byť vykonávané opatrne, aby nedošlo k ďalšiemu poškodeniu alebo zhoršeniu stavu. Tu sú niektoré vhodné cviky:

 1. Jemné strečingové cviky
 • Strečing dolnej časti chrbta: Ležte na chrbte, obe nohy vystreté. Pomaly pritiahnite jedno koleno k hrudi, držte niekoľko sekúnd a potom nohu uvoľnite. Opakujte s druhou nohou.
 • Piriformis strečing: Ležiac na chrbte, ohnite obe nohy a položte chodidlá na podložku. Položte členok jednej nohy na opačné koleno a jemne ťahajte stehno druhej nohy k sebe, až kým necítite strečing v zadku.
 1. Cviky na posilnenie
 • Mostík: Ležte na chrbte s ohnutými kolenami a chodidlami pevne na podlahe. Pomaly zdvíhajte panvu smerom nahor, tvoriac priamy most od ramien po kolena. Zdržte na vrchole pohybu niekoľko sekúnd a potom sa pomaly vráťte do východiskovej polohy.
 • Cviky pre jadro: Ležiac na chrbte s vystretými nohami, pomaly zdvíhajte jednu nohu niekoľko centimetrov nad zem a držte niekoľko sekúnd, potom nohu pomaly spustite. Opakujte s druhou nohou. Udržiavajte počas cviku pevné jadro a vyvarujte sa prehýbaniu chrbta.
 1. Cviky na zlepšenie flexibility
 • Cat-Cow stretch: Začnite na všetkých štyroch s rukami priamo pod ramenami a kolenami pod bokmi. Pomaly prehýbajte chrbát nahor, zatiaľ čo vydychujete (pozícia mačky), a potom prehýbajte chrbát nadol, zatiaľ čo nadýchate (pozícia kravy). Pohybuje sa v rytmickom dýchaní.
 • Spinal twist: Ležiac na chrbte, rozpažte ruky do strán a ohnite nohy v kolenách. Pomaly otáčajte kolená na jednu stranu, zatiaľ čo sa snažíte udržať obe plecia na zemi, aby ste cítili strečing v chrbte. Vráťte sa do stredu a opakujte na druhú stranu.
 1. Aquaterapia
 • Cvičenie vo vode je vynikajúce pre ľudí s problémami chrbtice, pretože odpor vody umožňuje posilniť svaly bez zbytočného zaťaženia.

Pri vykonávaní týchto cvikov je dôležité, aby ste nepocítili bolesť. Ak kedykoľvek pocítite bolesť, prestanťte cvičiť a poraďte sa so svojím lekárom alebo fyzioterapeutom. Taktiež je odporúčané pred začatím akéhokoľvek nového cvičebného programu konzultovať s odborným zdravotníckym pracovníkom, najmä ak máte závažné problémy s chrbticou.

 1. Bolesť vystreľujúca do nohy

Bolesť vystreľujúca z bedrového kĺbu do nohy môže mať viacero príčin, vrátane:

 • Ischias: Podráždenie alebo stlačenie ischiadického nervu, čo vedie k bolesti, ktorá môže vystreľovať pozdĺž tohto nervu z dolnej časti chrbta cez zadok do nohy.
 • Trochanterická bursitída: Zápal burzy umiestnenej blízko trochanteru (veľkého výbežku stehnovej kosti), ktorý môže spôsobiť bolesť šíriacu sa do nohy.
 • Zápal kĺbu: Rôzne formy artritídy alebo iných zápalových stavov kĺbu môžu viesť k bolesti, ktorá sa šíri do okolitých častí tela vrátane nohy.
 • Zlomeniny alebo poranenia: Priame zranenia bedrového kĺbu alebo okolitých štruktúr môžu spôsobiť bolesť, ktorá sa šíri do nohy.

Prevencia bolesti vystreľujúcej do nohy

Prevencia tejto bolesti zahŕňa opatrenia na ochranu a posilnenie chrbtice a bedrového kĺbu:

 • Pravidelné cvičenie: Cvičenie posilňuje svaly podporujúce chrbticu a bedrový kĺb, čím znižuje riziko poranení a zápalových stavov.
 • Udržiavanie zdravej hmotnosti: Redukcia nadmerného zaťaženia kĺbov a chrbtice zmierňuje riziko rozvoja bolestivých stavov.
 • Ergonomické pracovné prostredie: Správne nastavenie pracovného prostredia môže pomôcť predchádzať nadmernej záťaži na chrbticu a bedrový kĺb.

Liečba bolesti vystreľujúcej do nohy

Liečebné metódy sa líšia podľa konkrétnej príčiny bolesti:

 • Lieky: Protizápalové lieky a lieky proti bolesti môžu pomôcť zmierniť akútnu bolesť a zápal.
 • Fyzikálna terapia: Špecifické cvičebné programy zamerané na posilnenie a zvýšenie flexibility môžu pomôcť zmierniť bolesť a zlepšiť mobilitu.
 • Masáže: Môžu uvoľniť napätie v svalstve, čím pomáhajú zmierniť bolesť.
 • Akupunktúra: Táto tradičná čínska medicína môže poskytnúť úľavu od bolesti stimuláciou špecifických bodov na tele.
 • Chirurgia: V prípadoch, keď konzervatívne metódy neprinášajú úľavu, môže byť chirurgický zákrok nevyhnutný na odstránenie príčiny bolesti, ako sú vážne hernie disku alebo zlomeniny.

Každý prípad bolesti bedrového kĺbu vystreľujúcej do nohy vyžaduje individuálny prístup a hodnotenie odborníkom, aby sa zvolila najvhodnejšia metóda liečby založená na príčine a závažnosti symptómov. Včasná diagnostika a správne zvolená liečba sú kľúčom k úspešnému zmierneniu bolesti a obnove funkčnosti.

 1. Bolesť pri spánku na boku

Bolesť pri spánku na boku môže byť vyvolaná niekoľkými faktormi, ktoré zahŕňajú:

 • Preťaženie svalov: Dlhodobé ležanie v jednej polohe môže spôsobiť preťaženie a napätie svalov na jednej strane tela, čo vedie k bolesti.
 • Trochanterická bursitída: Zápal burzy (vankúšiky plnené tekutinou, ktoré znižujú trenie medzi kosťami a mäkkými tkanivami) v oblasti veľkého kostného výbežku na stehnovej kosti môže spôsobiť bolesť, najmä pri ležaní na postihnutej strane.
 • Osteoartritída: Degeneratívne zmeny v bedrovom kĺbe môžu spôsobiť bolesť pri spánku na boku, najmä ak je kĺb vystavený nadmernej záťaži.
 • Nevhodne zvolený matrac: Nevhodný matrac napomáha bolestiam chrbta. Kvalitný matrac Vám naopak môže od týchto bolestí pomôcť.

Prevencia bolesti pri spánku na boku

Prevencia bolesti zahŕňa:

 • Podporné vankúše: Umiestnenie vankúša medzi kolená alebo pod brucho môže pomôcť udržať chrbticu v neutrálnej polohe a znížiť napätie na bedrový kĺb.
 • Striedanie strán počas noci: Pravidelné menenie spánkovej polohy môže pomôcť zmierniť tlak a záťaž na konkrétne oblasti tela.
 • Posilňovanie svalov: Cvičenia zamerané na posilnenie svalov jadra a okolia bedrového kĺbu môžu pomôcť podporiť správne držanie tela a znížiť riziko bolesti.
 • Udržiavanie zdravej hmotnosti: Zníženie telesnej hmotnosti môže znížiť zaťaženie kĺbov a svalov počas spánku. 

Ortopedické vložky Medicovi

Všetky časti tela sú navzájom prepojené a tvoria kinetický reťazec. Chodidlá sú základom celého kinetického reťazca, ktorý daľej postupuje cez členky, kolená, bedrá k chrbtici. Odborníci sa zhodujú v tom, že nesprávne postavenie chodidiel vytvára dominový efekt nesprávneho držania celého tela, ktoré sa ďalej širi cez členky, kolená, boky, chrbát a krk. Svaly a šľachy sú potom viac namáhané, aby stabilizovali držanie tela. Vzniká tak bolesť.  Jedinečná terapia vlnami vody s ortopedickými vložkami Medicovi poskytuje nielen účinné tlmenie pri došľape, ale aj okamžitú úľavu od bolesti. Tlmenie pri došľape podnieti hydraulické tlakové vlny v ortopedických vložkách Medicovi vykonávať sériu vertikálnych pohybov. Tieto pohyby posilňujú prirodzené tlmenie bolesti pôsobením na šľapy, najmä pri dlhšom státi.

Hydraulické tlakové vlny senzorickej terapie vlnami vody v ortopedických vložkách Medicovi podnecujú chodidlá k neustálemu pohybu. Tieto pohyby sa šíria od chodidiel ďalej smerom do pohybového aparátu a automaticky zabezpečujú úľavu od bolesti a uvoľnené držanie tela. 
Pri maximálnej rotácií tela zo strany na stranu cítime, že točivý pohyb s ortopedickými vložkami Medicovi T40 vyvoláva menšiu záťaž členkov, kolien, bedier a chrbta ako pri točivom pohybe bez vložiek Medicovi. To isté cítime aj naboso na tvrdom a nerovnom povrchu. Menšia záťaž členkov, beier a chrbta má za následok úľavu od bolesti. Voda v ortopedických vložkách Medicovi je ako ďalší kĺb. Chodidlá sa v obuvi môžu voľne pohybovať. A to bez straty rovnovážnej polohy tela. Kolenné a bedrové kĺby sú tak pri rotácii tela chránené.
Aktívny pohyb šliach a svalov chodidla pomocou terapie vlnami vody s vložkami MEDICOVI je účinnou metódou na zmiernenie alebo úplne odstránenie bolesti v oblasti päty ale aj chodidiel, členkov, kolien, bedier a chrbta.


Napísať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené.

Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby spoločnosti Google.