Odvodnenie tela: 5 účinných tipov, ako sa zbaviť nadbytočnej vody

odvodnenie_tela_5_ucinnych_tipov_ako_sa_zbavit_nadbytocnej_vody

Zadržiavanie vody v tele, známe aj ako edém, je stav, pri ktorom dochádza k akumulácii nadbytočnej tekutiny v telesných tkanivách. Tento jav môže byť vyvolaný celým radom faktorov, vrátane stravovacích návykov, životného štýlu, liekov alebo zdravotných stavov. Prejavuje sa rôznymi symptómami, ktoré môžu byť buď dočasné a mierne, alebo chronické a závažné, v závislosti od príčiny zadržiavania vody.

Najčastejšie prejavy zadržiavania vody v tele

odvodnenie_tela_5_ucinnych_tipov_ako_sa_zbavit_ nadbytocnej_vody

Zadržiavanie vody môže mať rôzne príčiny, tu sú niektoré z nich:

 1. Opuchy: Opuchy sú jedným z najviditeľnejších a najčastejších príznakov zadržiavania vody. Obvykle sa objavujú na nohách, členkoch, rukách alebo tvári. Tieto opuchy môžu byť spôsobené dlhodobým státím alebo sedením, teplom, alebo môžu byť reakciou na určité potraviny alebo lieky.
 1. Zmenený váhový stav: Rýchle zmeny váhy bez zjavného dôvodu môžu byť tiež príznakom zadržiavania vody. Môže dôjsť k náhlemu zvýšeniu hmotnosti za krátky časový úsek, čo je často spôsobené akumuláciou vody v tele.
 1. Pocit nadúvania alebo tlaku: Zadržiavanie vody môže spôsobiť pocit nadúvania alebo tlaku, najmä v oblasti brucha. Tento pocit môže byť nepríjemný a sprevádzať ho pocit plnosti alebo tlaku.
 1. Stuhnutosť kĺbov: Zadržiavanie vody v a okolo kĺbov môže viesť k ich stuhnutej pohyblivosti. Ľudia môžu cítiť stuhnutosť alebo obmedzenie pohybu v postihnutých oblastiach.
 1. Zmeny na koži: Zadržiavanie vody môže spôsobiť aj zmeny na koži, ako je napríklad napätie alebo lesk. Koža môže vyzerat napnutá a lesklá, najmä na opuchnutých oblastiach. Test pitvou (pitting edema), keď sa po stlačení kože vytvorí jamka, ktorá zostáva na niekoľko sekúnd, je tiež znakom zadržiavania vody.
 1. Zmeny v močení: Zmeny vo frekvencii alebo množstve moču môžu byť tiež príznakom zadržiavania vody, či už ide o zvýšené alebo znížené močenie. V niektorých prípadoch môže byť moč tmavšej farby alebo môže obsahovať viac solí.

Ak si všimnete tieto príznaky a podozrievate, že vaše telo zadržiava vodu, je dôležité identifikovať príčinu a zvážiť možné kroky na jej riešenie. V niektorých prípadoch môže byť zadržiavanie vody znakom závažnejšieho zdravotného stavu, preto pri perzistentných alebo vážnych príznakoch odporúčame konzultáciu s lekárom.

Príčiny

odvodenie_tela_5_ucinnych_tipov_ako_sa_zbavit_nadbytocnej_vody

Niektoré z najčastejších príčin zahrňujú:

 1. Nadmerný príjem soli: Sodík, ktorý je hlavnou zložkou soli, hraje kľúčovú úlohu v regulácii vody v tele. Nadmerný príjem soli môže telo stimulovať k zadržiavaniu vody, aby udržalo rovnováhu medzi sodíkom a vodou.
 1. Nedostatočný príjem tekutín: Ironicky, nedostatočný príjem tekutín môže viesť k zadržiavaniu vody, pretože telo začne tekutiny zadržiavať ako obranný mechanizmus proti dehydratácii.
 1. Sedavý spôsob života: Nedostatok pohybu môže spôsobiť, že tekutiny stagnujú v určitých častiach tela, najmä v nohách, čo vedie k opuchom.
 1. Hormonálne zmeny: Hormonálne fluktuácie súvisiace s menštruačným cyklom, tehotenstvom alebo menopauzou môžu ovplyvniť reguláciu vody v tele, často vedú k zadržiavaniu vody.
 1. Lieky: Niektoré lieky, ako sú antihipertenzíva, kortikosteroidy, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) alebo niektoré diabetes lieky (napríklad pioglitazón alebo rosiglitazón), môžu mať ako vedľajší účinok zadržiavanie vody.
 1. Zdravotné stavy: Rôzne zdravotné problémy môžu viesť k zadržiavaniu vody, vrátane srdcového zlyhania, chronickej obličkovej choroby, cirhózy pečene, lymfedému a chronického venózneho insuficiencie. Tieto stavy narušujú normálnu reguláciu tekutín v tele.
 1. Strava bohatá na spracované potraviny: Spracované potraviny sú často vysoko obsahujúce sodík a pridané cukry, ktoré môžu prispievať k zadržiavaniu vody.
 1. Alergie alebo intolerancia: V niektorých prípadoch môže byť zadržiavanie vody spôsobené alergickou reakciou alebo intoleranciou na určité potraviny, čo vedie k zápalu a zadržiavaniu tekutín.
 1. Vysoká teplota: V horúcom počasí môže dôjsť k rozšíreniu krvných ciev, čo môže viesť k väčšiemu úniku tekutín z ciev do okolitých tkanív, čo spôsobuje opuchy.

Rozpoznanie príčiny zadržiavania vody je kľúčové pre efektívnu liečbu. V niektorých prípadoch môže byť potrebná zmena životného štýlu alebo stravovacích návykov, zatiaľ čo v iných prípadoch môže byť nevyhnutné liečebné zásahy na riešenie základného zdravotného problému.

5 tipov ako sa zbaviť nadbytočnej vody

Ak máte pocit, že vaše telo zadržiava viac vody, než je zdravé, máme pre vás niekoľko tipov, ako sa rýchlo a efektívne zbaviť prebytočnej vody v tele:

 1. Znížte príjem soli: Prebytočný sodík v tele, ktorý získavame najmä zo soli, môže spôsobovať zadržiavanie vody. Draslík naopak pomáha regulovať množstvo vody v tele tým, že znižuje účinky sodíka. Zahrňte do svojej stravy potraviny bohaté na draslík, ako sú banány, sladké zemiaky, špenát a avokádo, zatiaľ čo obmedzte príjem solených potravín.
 1. Pite viac vody: Ironicky, jeden z najlepších spôsobov, ako sa zbaviť vody v tele, je piť viac vody. Pravidelný príjem vody zabezpečuje, že vaše telo môže efektívne vyplavovať toxíny a nadbytočnú vodu. Voda tiež podporuje správnu funkciu obličiek, ktoré sú kľúčové pri odvodňovaní tela. Nezabudnite na pravidelný príjem čistej vody počas celého dňa.
 1. Cvičte pravidelne: Fyzická aktivita stimuluje cirkuláciu krvi a lymfatický systém, čo pomáha telu efektívne odvádzať prebytočnú vodu a toxíny. Navyše, potenie počas cvičenia je prirodzený spôsob, ako sa telo odvodňuje. Pravidelné cvičenie, či už kardiovaskulárne alebo silové tréningy, môže mať pozitívny vplyv na znižovanie zadržiavania vody v tele. Vhodnou pomôckou môžu byť ortopedické vložky Medicovi Sport 100. Všetky ortopedické vložky Medicovi boli navrhnuté s povrchom, ktorý umožňuje maximálnu prirodzenú činnosť pružiaceho systému. Terapia vlnami vody v ortopedických vložkách Medicovi súčasne zlepšuje prekrvenie šliach a svalov v chodidlách.
 1. Využite babské rady na odvodnenie: Existujú aj tradičné, osvedčené metódy na odvodnenie tela. Bylinkové čaje, ako je napríklad čaj z púpavy alebo zelený čaj, sú známe svojimi diuretickými vlastnosťami, ktoré podporujú odvodnenie. Rovnako aj konzumácia určitých potravín, ako sú uhorky alebo melóny, môže prispieť k prirodzenému odvádzaniu vody z tela.
 1. Doplňte magnézium a vitamín B6: Doplnky magnézia a vitamínu B6 môžu tiež podporiť odvodnenie tela. Magnézium pomáha regulovať rovnováhu vody v tele, zatiaľ čo vitamín B6 zvyšuje účinky magnézia a má pozitívny vplyv na odstraňovanie prebytočnej vody. Pred začatím užívania akýchkoľvek doplnkov sa však odporúča poradiť sa s lekárom.

Zadržiavanie vody v tele nemusí byť trvalý stav. Implementáciou týchto tipov do vášho každodenného života môžete efektívne bojovať proti zavodneniu a cítiť sa lepšie. Nezabudnite, že ak sa problémy so zadržiavaním vody vyskytujú často alebo sú sprevádzané inými symptómami, je dôležité obrátiť sa na zdravotníckeho profesionála.

 


Napísať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené.

Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby spoločnosti Google.