5 najčastejších príčin bolesti pod lopatkou, tip na vhodné cviky

5 najčastejších príčin bolesti pod lopatkou, tip na vhodné cviky

Bolesť pod lopatkou je bežným a často nepríjemným zdravotným problémom, ktorý môže byť spôsobený radom rôznych faktorov. Od preťaženia svalov až po vážnejšie zdravotné stavy, dôležité je rozpoznať príčinu, aby bolo možné zvoliť správnu liečbu. Tu je 5 najčastejších príčin bolesti pod lopatkou:

1. Svalové napätie

5_najcastejsich_pricin_bolesti_pod_lopatkou_tip_na_vhodné_cviky

Bolesť pod lopatkou, ktorá trápi mnohých z nás, môže mať rôzne príčiny, ale jednou z najčastejších je bezpochyby svalové napätie. Tento problém môže vzniknúť v dôsledku rôznych činností alebo návykov, ktoré zaťažujú svaly v oblasti chrbta, najmä tie, ktoré sa nachádzajú okolo a pod lopatkami.

Ako k nemu dochádza?

Svalové napätie môže byť výsledkom jednorazového preťaženia svalov, napríklad pri zdvíhaní ťažkých predmetov nesprávnou technikou, alebo dlhodobého nadmerného zaťaženia, ako je dlhé sedenie pri počítači v nevhodnej polohe. Nevhodná ergonómia pracoviska, nedostatočná prestávka pri sedavej práci a neadekvátne vykonávané cvičenia tiež prispievajú k tomuto problému.

Príznaky 

Príznaky svalového napätia zahŕňajú:

 • bolesť, ktorá môže byť tupá alebo pálivá
 • obmedzenie pohyblivosti v postihnutej oblasti
 • pocit stuhnutia a bolesť sa môže zhoršiť pri pokuse o pohyb alebo zmena polohy tela

Ako predchádzať svalovému napätiu?

Prevencia je kľúčová a zahŕňa:

 • pravidelné prestávky pri práci, ktorá vyžaduje dlhé obdobia sedeni
 • cvičenie na posilnenie svalov chrbta a zlepšenie flexibility
 • zabezpečenie, že pracovné a cvičebné prostredie je ergonomicky správne nastavené.

Liečba 

Pri liečbe svalového napätia je dôležitý:

 • odpočinok a vyhýbanie sa činnostiam, ktoré bolesť zhoršujú
 • aplikácia tepla alebo chladu na postihnutú oblasť môže pomôcť zmierniť bolesť a zápal
 • teplé kúpele alebo použitie chladiacich gélov a krémov môže priniesť úľavu
 • jemné strečingové cvičenia a masáže môžu tiež pomôcť uvoľniť napäté svaly a zlepšiť cirkuláciu v postihnutej oblasti.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Ak bolesť pod lopatkou pretrváva aj po domácej liečbe alebo sa zhoršuje, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Lekár môže odporučiť ďalšie terapie, ako sú fyzikálna terapia, lieky proti bolesti alebo protizápalové lieky, alebo v prípade vážnejších príčin aj špecializované ošetrenie. Svalové napätie pod lopatkou je teda problém, ktorý si vyžaduje pozornosť a správnu starostlivosť. Pravidelné cvičenie, správna ergonómia a vhodné reakcie na prvé príznaky môžu výrazne pomôcť v predchádzaní a liečbe tejto bežnej príčiny bolesti.

2. Zápal šliach

5_najcastejsich_pricin_bolesti_pod_lopatkou_tip_na_vhodné_cviky

Bolesť pod lopatkou môže byť nielen nepohodlná, ale aj znakom vážnejšieho problému, ako je zápal šliach. Tento stav, známy aj ako tendinitída, postihuje šľachy v oblasti ramenného pletenca a môže výrazne obmedziť pohyblivosť a kvalitu života postihnutého jedinca.

Ako dochádza k zápalu šliach?

Zápal šliach je často dôsledkom opakovaných alebo nadmerných pohybov, ktoré vedú k zaťaženiu šliach v oblasti ramena. Tieto pohyby môžu zahŕňať činnosti ako sú nadmerné cvičenie, práca s rukami nad hlavou alebo športy vyžadujúce opakované hody alebo údery. Dlhodobé alebo opakované zaťaženie bez adekvátneho odpočinku môže viesť k mikrotrhlinám v šliachách, čo spúšťa zápalovú reakciu.

Príznaky

Charakteristické príznaky zápalu šliach zahŕňajú:

 • bolesť v oblasti ramena, ktorá sa môže šíriť aj pod lopatku
 • opuch, začervenanie a obmedzenie pohyblivosti postihnutej oblasti
 • bolesť sa často zhoršuje pri pohybe ramena alebo pri dotyku postihnutej oblasti

Prevencia

Prevencia zápalu šliach zahŕňa:

 • pravidelné prestávky pri práci alebo činnostiach, ktoré zaťažujú ramenný pletenec
 • zabezpečenie správnej techniky pri vykonávaní fyzických aktivít
 • rozcvička pred cvičením a posilňovanie svalov okolo ramena môže tiež pomôcť znižovať riziko vzniku tendinitídy

Liečba

Základnou zložkou liečby zápalu šliach je:

 • odpočinok a obmedzenie aktivít, ktoré spôsobujú bolesť alebo zhoršujú príznaky.
 • aplikácia ľadu na postihnutú oblasť môže pomôcť zmierniť bolesť a zápal
 • fyzikálna terapia je často odporúčaná na zlepšenie flexibility a posilnenie svalov okolo ramena, čo môže pomôcť zmierniť zaťaženie šliach
 • v niektorých prípadoch môže byť potrebná liečba protizápalovými liekmi alebo liekmi proti bolesti na zmiernenie príznakov

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Ak domáce liečebné metódy neprinesú úľavu alebo ak sa príznaky zhoršujú, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Lekár môže odporučiť ďalšie liečebné metódy, ako sú injekcie kortikosteroidov pre rýchlejšiu úľavu od zápalu alebo v zriedkavých prípadoch chirurgický zákrok na opravu poškodených šliach.
Zápal šliach je vážny zdravotný stav, ktorý vyžaduje adekvátnu pozornosť a liečbu. Správnou prevenciou a včasným zásahom možno predísť dlhodobým komplikáciám a zabezpečiť rýchlejšie zotavenie.

3. Medzirebrová neuralgia

Medzirebrová neuralgia je menej známy, no veľmi bolestivý stav, ktorý postihuje medzirebrové nervy nachádzajúce sa medzi rebrami. Tento stav môže mať za následok intenzívnu bolesť, ktorá zasahuje oblasť hrudníka a môže sa šíriť aj pod lopatkou. Zrozumiteľné pochopenie príčin, príznakov a možností liečby je kľúčové pre efektívne zvládanie tohto stavu.

Príčiny

Medzirebrová neuralgia môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ktoré vedú k podráždeniu alebo zápalu medzirebrových nervov. Medzi bežné príčiny patrí:

 • Zranenie: Úrazy hrudníka môžu spôsobiť priame poškodenie medzirebrových nervov.
 • Infekcia: Niektoré infekcie, ako napríklad herpes zoster (pásový opar), môžu postihnúť medzirebrové nervy a spôsobiť neuralgiu.
 • Stlačenie nervu: Hernie disku alebo iné stavy vedúce k stlačeniu nervu môžu vyvolať bolesť charakteristickú pre medzirebrovú neuralgiu.

Príznaky 

Príznaky medzirebrovej neuralgie sa môžu líšiť, ale typicky zahŕňajú:

 • Ostrú, pálivú bolesť: Bolesť môže byť prudká a často je opísaná ako pálivá alebo bodavá.
 • Bolesť zhoršená pohybom: Kašľanie, hlboké dýchanie alebo dokonca niektoré pohyby môžu bolesť zosilniť.
 • Bolesť lokalizovaná v oblasti hrudníka a pod lopatkou: Môže sa šíriť pozdĺž postihnutého nervu.

Liečba 

Liečba medzirebrovej neuralgie je zameraná na zmiernenie bolesti a zápalu, ako aj na riešenie základnej príčiny podráždenia nervu. Medzi bežné liečebné stratégie patrí:

 • Lieky proti bolesti: Od nesteroidných protizápalových liekov (NSAIDs) po silnejšie analgetiká predpísané v závislosti od intenzity bolesti.
 • Relaxačné techniky: Techniky na uvoľnenie svalov a zlepšenie krvného obehu v postihnutej oblasti môžu pomôcť zmierniť bolesť.
 • Fyzikálna terapia: Špecificky navrhnuté cvičebné programy môžu pomôcť uvoľniť zovreté svaly a zmierniť tlak na postihnuté nervy.
 • Blokovanie nervov: V niektorých prípadoch môže byť užitočné priame blokovanie nervu pomocou injekcie, ktorá znižuje bolesť.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Je dôležité konzultovať so zdravotníckym odborníkom, ak pociťujete príznaky medzirebrovej neuralgie, najmä ak sú príznaky dlhotrvajúce alebo sa zhoršujú. Správna diagnostika a včasná liečba môžu zabraňovať zhoršeniu stavu a zabezpečiť účinnejšiu úľavu od bolesti.
Medzirebrová neuralgia, hoci menej známa, je vážnym a bolestivým stavom, ktorý vyžaduje adekvátnu pozornosť a liečbu. S komplexným prístupom k liečbe a správnou podporou je možné dosiahnuť značnú úľavu od bolesti a zlepšenie kvality života postihnutých jedincov.

4. Osteochondróza

Osteochondróza je degeneratívna choroba postihujúca kosti a chrupavku, najčastejšie v oblasti chrbtice. Tento stav môže spôsobiť bolesť a diskomfort, ktoré sa prejavujú v rôznych častiach tela, vrátane oblasti pod lopatkou. Vzhľadom na komplexnosť ochorenia a jeho vplyv na každodenný život je dôležité pochopiť jeho príčiny, príznaky a dostupné možnosti liečby.

Príčiny 

Osteochondróza sa vyvíja ako dôsledok degenerácie diskov medzi stavcami, ktorá môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane:

 • Vek: Degeneratívne zmeny sú často súčasťou starnutia.
 • Mechanický stres: Dlhodobé nadmerné zaťaženie chrbtice, napríklad z dôvodu nesprávnej držania tela alebo preťaženia pri práci a športe.
 • Genetická predispozícia: Rodinná anamnéza degeneratívnych chorôb chrbtice môže zvýšiť riziko vzniku osteochondrózy.

Príznaky 

Symptómy osteochondrózy môžu byť rôznorodé a závisia od lokalizácie degeneratívnych zmien. Pri postihnutí krčnej alebo hrudnej oblasti chrbtice môže dôjsť k:

 • Bolesti pod lopatkou: Bolesti môžu byť tupé alebo ostré, často sa zhoršujú pri určitých pohyboch alebo polohách.
 • Stuhnutosť a obmedzenie pohyblivosti: Postihnuté oblasti môžu byť stuhnuté, čo sťažuje pohyb.
 • Vyžarovanie bolesti: Bolest môže vyžarovať do okolitých oblastí, vrátane rúk a prstov, v prípade krčnej osteochondrózy.

Liečba 

Liečba osteochondrózy sa zameriava na zmiernenie bolesti, obnovenie funkcie a zastavenie alebo spomalenie degeneratívneho procesu. Medzi hlavné stratégie liečby patrí:

 • Fyzikálna terapia: Cvičenia na posilnenie svalstva a zlepšenie flexibility môžu pomôcť stabilizovať chrbticu a zmierniť bolesť.
 • Medikamentózna liečba: Protizápalové a bolesti tlmiace lieky môžu byť predpísané na zmiernenie akútnej bolesti.
 • Ergonomické úpravy: Zmeny pracovného a životného prostredia, vrátane ergonomických stoličiek a matracov, môžu pomôcť znížiť zaťaženie chrbtice.
 • Alternatívne metódy: Akupunktúra a masáže môžu poskytnúť ďalšiu úľavu od bolesti.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Je dôležité konzultovať so zdravotníckym odborníkom, ak pociťujete pretrvávajúcu alebo zhoršujúcu sa bolesť v oblasti chrbtice alebo pod lopatkou. Skorá diagnostika a začatie vhodnej liečby môžu zlepšiť prognózu a kvalitu života.
Osteochondróza, hoci je chronickým a postupujúcim stavom, môže byť účinne manažovaná prostredníctvom komplexného prístupu k liečbe. Udržiavanie aktívneho životného štýlu, pravidelné vykonávanie špecificky navrhnutých cvičení a dodržiavanie odporúčaní odborníkov môžu výrazne prispieť k zmierneniu symptómov a zlepšeniu celkového zdravotného stavu.

5. Srdcové ochorenia a bolesť pod lopatkou

Srdcové ochorenia patria medzi vedúce príčiny úmrtí na celom svete, a hoci bolesť pod lopatkou nie je najčastejším príznakom, v určitých prípadoch môže naznačovať vážny srdcový problém, ako je infarkt myokardu. Rozpoznanie spojitosti medzi bolesťou v tejto oblasti a potenciálnymi srdcovými ochoreniami môže byť kľúčové pre včasnú diagnostiku a liečbu, čo môže zachrániť život.
Vzťah Medzi Srdcovými Ochoreniami a Bolesťou pod Lopatkou
Bolesť pod lopatkou môže byť nešpecifickým príznakom, ktorý sa vyskytuje pri mnohých stavoch, vrátane srdcových ochorení. Pri niektorých srdcových problémoch, ako je angína pectoris alebo infarkt myokardu (srdcový infarkt), môže bolesť vyžarovať do oblasti lopatiek, spôsobujúc nečakaný a nezvyčajný pocit bolesti.

Príznaky a signály upozorňujúce na srdcové ochorenia

Pri srdcových ochoreniach môže byť bolesť pod lopatkou sprevádzaná ďalšími príznakmi, ktoré by mali byť vnímané ako vážne varovné signály:

 • Bolesť v hrudníku: Tlak, stláčanie alebo bolesť v centre hrudníka, ktorá môže trvať niekoľko minút alebo sa opakovane vracia.
 • Dýchavičnosť: Náhla dýchavičnosť alebo ťažkosti s dýchaním bez zjavného dôvodu.
 • Pocit únavy: Neobvyklá únava alebo slabosť, ktorá môže byť prítomná počas niekoľkých dní.
 • Ďalšie príznaky: Studený pot, nevoľnosť, alebo závraty.

Dôležitosť včasnej lekárskej pomoci

Ak zažívate bolesť pod lopatkou spolu s akýmikoľvek z vyššie uvedených príznakov, je kriticky dôležité ihneď vyhľadať lekársku pomoc. Rýchla reakcia a liečba môžu byť rozhodujúce pre záchranu života a minimalizáciu poškodenia srdcového svalu pri infarkte.

Prevencia a sledovanie

Prevencia srdcových ochorení zahŕňa zdravý životný štýl, pravidelné lekárske prehliadky a sledovanie kardiovaskulárnych rizikových faktorov, ako sú vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol a diabetes. Fyzická aktivita, zdravá strava, udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti a vyhýbanie sa fajčeniu sú základné kroky k ochrane srdcového zdravia.
V prípade akýchkoľvek podozrení alebo nejasností je dôležité konzultovať so svojím lekárom, ktorý môže poskytnúť vhodné vyšetrenia a odporúčania. Pamätajte, že v prípade srdcových ochorení je prevencia, včasná diagnostika a liečba kľúčové pre dlhodobé zdravie a život.
Zápal šliach je vážny zdravotný stav, ktorý vyžaduje adekvátnu pozornosť a liečbu. Správnou prevenciou a včasným zásahom možno predísť dlhodobým komplikáciám.

Tu je niekoľko cvikov vhodných pre rôzne príčiny bolesti pod lopatkou:

1. Cviky na rozťahovanie

Rozťahovanie horného trapézu a krčnej chrbtice:

• Seď alebo stoj, drž chrbát rovno.

• Nakloň hlavu k jednému ramenu, zatiaľ čo druhou rukou jemne tlač na hlavu pre hlbšie rozťahovanie.

• Drž pozíciu 20-30 sekúnd, potom opakuj na druhej strane.

Rozťahovanie lopatkových svalov:

• Postav sa a prepleť ruky za chrbtom.

• Pomaly dvíhaj ruky nahor, udržujúc chrbát rovno, kým necítiš rozťahovanie v prednej časti ramien a hrudníka.

• Drž pozíciu 20-30 sekúnd.

2. Posilňovacie cviky

Posilnenie rotátorovej manžety:

• Drž jednoručnú činku v jednej ruke, stoj bokom k dverám s gumou upevnenou o kľučku.

• Priťahuj ruku k telu, udržujúc lakť v uhle 90 stupňov.

• Vykonaj 10-15 opakovaní pre každú stranu.

Posilnenie svalov okolo lopatiek:

• V ľahu na bruchu vystrieť ruky pred sebou.

• Zdvíhaj ruky a nohy súčasne, akoby si plával "prsiarsky štýl", a sústreď sa na stiahnutie lopatiek k sebe.

• Vykonaj 10-15 opakovaní.

3. Cviky na uvoľnenie

Použitie penového valčeka:

• Použi penový valec na masáž chrbta a oblasti pod lopatkami.

• Valčekuj pozdĺž chrbta a sústreď sa na oblasti s vysokým napätím.

Diaphragmatické dýchanie:

• Lež na chrbte, jednu ruku daj na brucho, druhú na hrudník.

• Sústreď sa na hlboké dýchanie bruchom, pričom hrudník by mal zostať relatívne pokojný.

4. Dynamické cviky

"Snehové anjele" na stene:

• Stoj tvárou k stene, ruky na stene nad hlavou.

• Pomaly posúvaj ruky dole a potom späť nahor, ako keby si robil anjela v snehu, pričom udržiavaj celú dobu kontakt medzi stenou a rukami.

Cviky s gumičkou:

• Uchop gumičku oboma rukami pred sebou na úrovni ramien.

• Pomaly rozťahuj ruky od seba, sústreď sa na prácu svalov okolo lopatiek.

• Vráť sa do východiskovej pozície a opakuj 10-15 krát.

Pri vykonávaní týchto cvikov je dôležité pamätať na to, že by nemali spôsobovať bolesť. Ak pocítiš bolesť alebo ak sa tvoje príznaky zhoršia, odporúča sa konzultácia s fyzioterapeutom alebo lekárom, ktorý ti môže poskytnúť špecifické odporúčania založené na tvojom zdravotnom stave. Vhodnou pomôckou pri cvičení sú ortopedické vložky Medicovi Sport 100. Hydraulické tlakové vlny v ortopedických vložkách Medicovi podnecujú chodidlá k neustálemu pohybu. Tieto pohyby sa šíria od chodidiel ďalej smerom do pohybového aparátu a automaticky zabezpečujú úľavu od bolesti a uvoľnené držanie tela.


Napísať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené.

Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby spoločnosti Google.