Ostroha pätovej kostiPlantárna fascitIIS
Bolesti  pätyBolestivá Achillova šľacha

Jedinečná pohybová ortopédia

• Okamžité a efektívne tlmenie bolesti Účinné tlmenie nárazov a jedinečná kompenzácia tlakuZvýšená elasticita šliach chodiel

Pätová ostroha - Plantárna fascitiis

Medicínska definícia pätovej ostrohy je vápnikový výrastok na pätovej kosti. Napriek tomu, že tvorba kalcifikátov (ostrôh) je viditeľná na röntgenových snímkach u takmer všetkých ľudí, bolesti sú zriedkavé.

Väcšina bolesti v oblasti päty vzniká ak je nadmerne preťažovaná Plantárna fascia. Je to tkanivo (blana), ktorá vedie od päty až po články prstov. Zápal sa tiež môže presunúť na okolité tkanivá, kde potom vznikajú miesta s veľmi obmedzenou flexibilitou. Bolesť je najväčšia pri rannom vstávaní. Toto ochorenie je definované ako Plantárna fascitiis.


Ako vzniká ostroha - Plantárna fascitiis?

Geneticky sme ako lovci a zberači prispôsobení na bosú chôdzu po tvrdom a nerovnom povrchu. Pri takomto pohybe sú šľachy v chodidlách stále namáhané (precvičované).

Naopak, dnes sa pohybujeme po rovnom povrchu. Nosíme tesnú obuv so stielkou s vystúpenou (tvarovanou) klenbovou časťou. Nosenie takejto obuvi má za následok výraznú redukciu pohybu pozdĺžnych šliach chodidiel, s následkom zníženia ich elasticity (pružnosti).

Pri slabej pružnosti pozdĺžnych šliach (najmä plantárnej fascie) môže už aj malá zátaž spôsobiť poškodenie tkaniva. Vzniká trhlina, ktorá vedie k zápalu, nazývanému plantárna fascitiis. Trhlina sa pokryje jazvovitým tkanivom, ktoré je výrazne menej pružné ako plantárna fascia a problém sa prehlbuje.

Hlavným príznakom je bolesť spodnej časti päty, smerom dopredu, po stranách, až k prednej časti chodidla, hlavne ráno po prebudení, prípadne počas dňa bezprostredne po aktivite. Taktiež je možné, že bolesť postupuje od päty, pozdĺž chodidla, cez priehlavok až k Achillovej šľache.

Produkty

Pätová ostroha Plantárna fasciitis

Twin-Heels

Twin-Heels

Ortopedické vložky MEDICOVI Twin-heels sú vhodné pri bolestiach päty (Pätová ostroha, Plantárna fascitída) a pri bolestiach priehlavku a spadnutej klenbe.

H20

H20

Ortopedické vložky do topánok MEDICOVI-H20vhodné na každodenné nosenie v dámskych lodičkách pri bolestiach chodidiel a nôh.

T45

Extra komfort
T45

Ortopedické vložky MEDICOVI-T45 poskytujú najúčinnejšiu úľavu od bolesti chodidiel, kolien, bedier a chrbta. Vhodné pre pacientov so Sklerózou Multiplex, Diabetom, Artrózou.