Ostroha pätovej kostiPlantárna fascitIIS
Bolesti  pätyBolestivá Achillova šľacha

Nová jedinečná pohybová ortopédia

• Okamžité a efektívne tlmenie bolesti Účinné tlmenie nárazov a jedinečná kompenzácia tlakuZvýšená elasticita šliach chodiel

Pätová ostroha - Plantárna fascitiis

Dnes sa skoro všetky problémy s pätou označujú ako pätová ostroha. Medicínska definícia pätovej ostrohy je vápnikový výrastok na pätovej kosti.

Napriek tomu, že tvorba kalcifikátov (ostrôh) je viditeľná na röntgenových snímkach u väčšiny ľudí, bolesti sú veľmi zriedkavé.

Väcšina bolesti v oblasti päty vzniká ak je nadmerne preťažovaný pruh väzivového tkaniva (Plantárna fascia), ktorá prebieha od päty k báze prstov. Toto ochorenie je definované ako Plantárna fascitiis.


Ako vzniká ostroha - Plantárna fascitiis?

Geneticky sme ako lovci a zberači prispôsobení na bosú chôdzu po tvrdom a nerovnom povrchu. Pri takomto pohybe sú šľachy v chodidlách stále namáhané (precvičované).

Naopak, dnes chodíme väčšinu dňa po rovnom povrchu. Nosíme tesnú obuv so stielkou s vystúpenou (tvarovanou) klenbovou časťou. Nosenie takejto obuvi má za následok výraznú redukciu pohybu pozdĺžnych šliach chodidiel, s následkom zníženia ich elasticity (pružnosti).

Pri slabej pružnosti pozdĺžnych šliach (najmä plantárnej fascie) môže už aj malá zátaž spôsobiť poškodenie tkaniva. Vzniká trhlina, ktorá vedie k zápalu, nazývanému plantárna fascitiis. Trhlina sa pokryje jazvovitým tkanivom, ktoré je výrazne menej pružné ako plantárna fascia a problém sa prehlbuje.

Hlavným príznakom je bolesť spodnej časti päty, smerom dopredu, po stranách, až k prednej časti chodidla, hlavne ráno po prebudení, prípadne počas dňa bezprostredne po ak. Taktiež je možné, že bolesť postupuje od päty, pozdĺž chodidla, cez priehlavok až k Achillovej šľache.

Produkty

Pätová ostroha Plantárna fasciitis

Twin-Heels

Twin-Heels

Ortopedické vložky MEDICOVI Twin-heels sú vhodné pri bolestiach päty (Pätová ostroha, Plantárna fascitída) a pri bolestiach priehlavku a spadnutej klenbe.

H20

H20

Ortopedické vložky do topánok MEDICOVI-H20vhodné na každodenné nosenie v dámskych lodičkách pri bolestiach chodidiel a nôh.

T45

Extra komfort
T45

Ortopedické vložky MEDICOVI-T45 poskytujú najúčinnejšiu úľavu od bolesti chodidiel, kolien, bedier a chrbta. Vhodné pre pacientov so Sklerózou Multiplex, Diabetom, Artrózou.