Pätová ostrohaPlantárna fascitIIS
Bolesť  pätyBolesť Achillovej šľachy

Jedinečná pohybová ortopédia

• Okamžité odstránenie bolesti Účinné tlmenie nárazov Zvýšená pružnosť šliach v chodidláchZlepšenie cirkulácie

Pätová ostroha - Plantárna fascitiis

Dnes sa takmer všetky bolesti päty označujú ako pätová ostroha. V medicíne je pätová ostroha definovaná ako vápnikový výrastok (kalcifikát) na pätnej kosti. Aj keď je tvorba kalcifikátov vidieľná na rontgenových snímkoch, bolesti sú veľmi zriedkavé. Väčšina bolesti päty vzniká v dôsledku nadmerného preťažovania šliach v chodidle, najmä plantárnej fascie, čo je lekársky definované, ako plantárna fascitis. Plantárna fascia je šľacha, ktorá spája pätnú kosť a prsty.

Zápal Plantárnej fascie (Plantárna fasciitis) sa vyznačuje ostrou bolesťou, najčastejšie v oblasti päty (bolesť päty), ktorá sa objavuje najmä ráno po prebudení. Počas dňa sa Plantárna fasciitis objaví po dlhšej dobe, strávenej sedením a následnej chôdzi. 

Príčinou vzniku Plantárnej fasciitis a bolesti zo zápalu je nadmerné zaťažovanie Plantárnej fascie. Plantárna fascia je šľacha, ktorá spája pätnú kosť a prsty. Zápal sa tiež môže presunúť na okolité tkanivá, kde potom vznikajú bolestivé miesta s veľmi obmedzenou flexibilitou.


Ako vzniká ostroha - Plantárna fascitiis?

Geneticky sme ako lovci a zberači prispôsobení na bosú chôdzu po tvrdom a nerovnom povrchu. Pri takomto pohybe sú šľachy v chodidlách precvičované.

Dnes sa pohybujeme po rovnom povrchu. Nosíme tesnú obuv so stielkou s tvarovanou (podpornou) klenbovou časťou. Nosenie takejto obuvi má za následok výraznú redukciu pohybu pozdĺžnych šliach chodidiel, s následkom zníženia pružnosti týchto šliach.

Pri nedostatočnej pružnosti pozdĺžnych šliach (hlavne Plantárnej fascie) môže už aj malá zátaž spôsobiť poškodenie tkaniva. Vzniká trhlina, ktorá vedie k zápalu, nazývanému Plantárna fascitiis. Trhlina sa pokryje jazvovitým tkanivom, ktoré je oveľa menej pružné ako Plantárna fascia a vzniká intenzívna bolesť chodidiel.

Hlavným príznakom Plantárnej fasciitis je bolesť spodnej časti päty, smerom dopredu, po stranách, až k prednej časti chodidla. Bolesť je intenzívna hlavne ráno po prebudení, prípadne počas dňa bezprostredne po aktivite. Taktiež je možné, že bolesť postupuje od päty, pozdĺž chodidla, cez priehlavok až k Achillovej šľache.

Bolesť Achillovej šľachy

Bolesti Achillovej šľachy sú často spôsobené nedostatočnou pružnosťou Plantárnej fascie. Plantárna fascia je šľacha, ktorá spája pätnú kosť a prsty. Nedostatočna pružnosť má priamy súvis so zápalom Plantárnej fascie (Plantárna fasciitis). Preto je možné Plantárnu fasciu a Achilovú šľachu považovať za jeden celok. 

Ak plantárna fascia stratí svoju pružnosť, pociťujeme to ako skrátenie šľachy. To má za následok bolestivosť Achillovej šľachy pri akejkoľvek záťaži.

Produkty

Pätová ostroha Plantárna fasciitis

Twin-Heels

Twin-Heels

Ortopedické vložky MEDICOVI Twin-heels sú vhodné pri bolestiach päty (Pätová ostroha, Plantárna fascitída) a pri bolestiach priehlavku a spadnutej klenbe.

T40

T40

Ortopedické vložky MEDICOVI-T40 sú vhodné pri väčších bolestiach chodidiel. Tiež sú vhodné pre pacientov so Sklerózou Multiplex, Diabetom a Artrózou.

T45

Extra komfort
T45

Ortopedické vložky MEDICOVI-T45 poskytujú najúčinnejšiu úľavu od bolesti chodidiel, kolien, bedier a chrbta. Vhodné pre pacientov so Sklerózou Multiplex, Diabetom, Artrózou.

A40

A40

Žiadne iné pracovné vložky nedokážu ponúknuť tlmenie bolesti tak, ako vložky MEDICOVI A40. Sú vhodné pre prácu v stoji a pri chôdzi.